UM Rowing Travels to Atlanta for the 2003 Head of the Chattahoochee Regatta

Oct. 29, 2003

The University of Miami women’s rowing team will travel to Atlanta, Saturday, November 1, for the 2003 Head of the Chattahoochee Regatta (The Hooch). The Hooch is held on Lake Lanier, the site of the 1996 Olympic Rowing Events. An estimated 1000 boat entries will be tested for strength, technique, and resolve over the 5000 meter course.

“This is a huge event for the Hurricanes as each athlete is rowing multiple races over a two day period,” Head Coach Debra Morgan said. “Our priority events are the eights and fours. We’re looking to try to finish in the top 5 in as many events as possible.”

The team hopes to build on a strong performance at the XXXIX Head of the Charles Regatta in Cambridge, Mass. where the Varsity 8 finished 33 out of 40 and the Youth 8 placed 14 out of 55.

University of Miami lineups for the 2003 Head of the Chattahoochee:

Saturday, November 1

Women’s Championship 8+ (10:45 a.m.): Coxswain Laura Comeau (Sr.), and rowers Ashley Marincsin (Sr.), Jenny Krawec (Sr.), Jacqui Julien (Sr.), Caroline Stuart (Sr.), Ananda Chou, Deirdre Curran (Sr.), Aoife Forde (So.), and Jordanna Heywood (Sr.)

Women’s Club 8+ (8:15 a.m.): Coxswain Jessica Martin (So.), and rowers Anna Cohen (Sr.), Bridget Gallagher (Sr.), Karen Wiley (Fr.), Sarah Conlon (Fr.), Rachel Sander (Sr.), Laura Coltman (Fr.), Rachel Clausing (So.), and Jenny Dunning (So.)

Women’s Championship 4+ (3:25 p.m.)Entry “A”: Coxswain Laura Comeau (Sr.), and rowers Ashley Marincsin (Sr.), Jenny Krawec (Sr.), Aoife Forde (So.), and Jordanna Heywood (Sr.)

Entry “B”: Coxswain Jessica Martin (So.), and rowers Jacqui Julien (Sr.), Caroline Stuart (Sr.), Ananda Chou (Sr.), and Deirdre Curran (Jr.)

Women’s Club 4+ (1:00 p.m.)Entry “A”: Coxswain Laura Comeau (Sr.), and rowers Anna Cohen (Sr.), Bridget Gallagher (Sr.), Rachel Clausing (So.), and Jenny Dunning (So.)

Entry “B”: Coxswain Hannah Bae (Fr.), and rowers Taurii Coyne (So.), Julie Crane (Jr.), Yassi Haririnia (Jr.), and Jaquelene Heywood (So.)

Women’s Championship 2x (2:10 p.m.): Taurii Coyne (So.) and Jacqui Julien (Sr.)

Women’s College/Club Novice 8+ (9:25 a.m.): Coxswain Meghan Leydecker (Fr.), and rowers Valerie Webb (Fr.), Ashley Via (Fr.), Alicia Alamar (Fr.), Marenda Chamberlin (Fr.), Sarah Stocks (Fr.), Erin Morris (Jr.), Molly Wilson (Fr.), and Noelle Van Ee (Fr.)

Women’s Freshman/Novice 4+ (2:30 p.m.): Coxswain Meghan Leydecker (Fr.), and rowers Karen Wiley (Fr.), Sarah Conlon (Fr.), Valerie Webb (Fr.), and Laura Coltman (Fr.)

Women’s College/Club Novice 4+ (2:30 p.m.): Coxswain Hannah Bae (Fr.), and rowers Molly Wilson (Fr.), Ashley Via (Fr.), Alicia Alamar (Fr.), and Marenda Chamberlin (Fr.)

Sunday, November 2

Women’s Open 2- (10:25 a.m.)

Entry “A”: Jenny Krawec (Sr.) and Jacqui Julien (Sr.)

Entry “B”: Karen Wiley (Fr.) and Laura Coltman (Fr.)

Entry “C”: Caroline Stuart (Sr.) and Ananda Chou (Sr.)

Women’s Open 4x (11:25 a.m.)Entry “A”: Sarah Conlon (Fr.), Ashley Via (Fr.), Aoife Forde (So.), and Jordanna Heywood (Sr.)

Entry “B”: Bridget Gallagher (Sr.), Valerie Webb (Fr.), Anna Cohen (Sr.), and Taurii Coyne (So.)

Women’s Novice 1x (10:10 a.m.): Jordanna Heywood (Sr.)

For any information on the University of Miami Women’s rowing team visit hurricanesports.com.