Hurricane Rowing Heads to Clemson

March 17, 2004

The University of Miami Rowing team will head to the state of South Carolina to face future ACC-rival Clemson Sunday, March 21 beginning at 9 a.m. on the waters of Lake Hartwell.

Miami will face Clemson after opening the season with six first-place finishes in last weekend’s First Annual Hurricane Invitational in Miami Beach, while the Tigers take to the water after sweeping seven races against North Carolina over the past weekend.

“Our dual with Clemson will be a great way to finish our spring break training,” Head Coach Debra Morgan said.”This will give us a good measure of where we stand nationwide.”

The Hurricanes last saw action against Clemson at the 2003 Lexus South/Central in Oak Ridge Tenn. where the Tigers edged out Miami in Varsity 8+, First Novice 8+ and the Second Novice 8+.

“We finished just behind Clemson in several events at the Central Sprintsin 2003, so we look forward to a good fight this year,”Morgan added.

For all your Hurricane Rowing news and notes please visit hurricanesports.com

Clemson vs. Miami
Schedule
Saturday, March 21, 2004

Time Event Lane 1 Time Lane 2 Time Lane 3 Time Lane 4 Time
09:00 Novice 8+ Clemson Miami Clemson
09:20 2nd Varsity 8+ Clemson Miami Clemson
09:40 Varsity 8+ Miami Clemson
10:00 Varsity 4+ Clemson Miami
10:30 2nd V4+ (from JV8+) Miami Clemson B Miami Clemson A
10:50 V4+ (from V8+) Clemson B Miami Clemson A Miami

Schedule subject to change

UM Line-ups for Clemson
Sunday, March 21, 2004
Subject to change

V8+
Cox – Laura Comeau, So.,
8 – Karen Wiley, Fr.,
7 – Jenny Krawec, Sr.,
6 – Jacqui Julien, Sr.,
5 – Julie Crane, Jr.,
4 – Aoife Forde, So.,
3 – Caroline Stuart, Sr.,
2 – Ashley Marincsin, So.,
1 – Jordanna Heywood, Sr.

JV8+
Cox – Jessica Martin, So.,
8 – Anna Cohen, Sr.,
7 – Jennifer Dunning, So.,
6 – Ananda Chou, Sr.,
5 – Sarah Conlon, Fr.,
4 – Rachel Sander, Sr.,
3 – Jaquelene Heywood, So.,
2 – Rachel Clausing, So.,
1 – Deirdre Curran, Jr.

V4+
Cox – Hannah Bae, Fr.,
4 – Taurii Coyne, So.,
3 – Bridget Gallagher, Sr.,
2 – Yassi Haririnia, Jr.,
1 – Laura Coltman, Fr.

Novice 8+
Cox – Meghan Leydecker, Fr.,
8 – Valerie Webb, Fr.,
7 – Ashley Via, Fr.,
6 – Natasha Lejer, Fr.,
5 – Erin Morris, Jr.,
4 – Sarah Stocks, Fr.,
3 – Noelle Van Ee, Fr.,
2 – Molly Wilson, Fr.,
1 – Marenda Chamberlin, Fr.

2nd Varsity 4+A (from JV8+)
Cox – Jessica Martin, So.,
4 – Anna Cohen, Sr.,
3 – Jennifer Dunning, So.,
2 – Ananda Chou, Sr.,
1 – Sarah Conlon, Fr.

2nd Varsity 4+B (from JV8+)
Cox – Meghan Leydecker, Fr.,
4 – Rachel Sander, Sr.,
3 – Jaquelene Heywood, So.,
2 – Rachel Clausing, So.,
1 – Deirdre Curran, Jr.

Varsity 4+A (from V8+)
Cox – Laura Comeau, So.,
4 – Karen Wiley, Fr.,
3 – Jenny Krawec, Sr.,
2 – Jacqui Julien, Sr.,
1 – Julie Crane, Jr.

Varsity 4+B (from V8+)
Cox – Hannah Bae, Fr.,
4 – Aoife Forde, So.,
3 – Caroline Stuart, Sr.,
2 – Ashley Marincsin, So.,
1 – Jordanna Heywood, Sr.